Question: l i m i t = L 2 4 0 s y = 3 4 5 MPa Steel Steel For a W - section beam

limit=L240
sy=345MPa
Steel
Steel
For a W-section beam with P=61kN and L=11.5m, report the minimum Ix required relative to limit in mm4. Do not include units in answer, include at least 3 significant digits.
Answer:
0.003328(194861111.1)
l i m i t = L 2 4 0 s y = 3 4 5 MPa Steel Steel

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!