Question: Lebron James has just signed a new contract with the Cleveland Cavaliers. The contract will pay him $20 million every year for four years with

Lebron James has just signed a new contract with the Cleveland Cavaliers. The contract will pay him $20 million every year for four years with the first payment at t=1 and the last payment at t=4. The annual interest rate is 4%. Which one of the following statements is true about the value of Lebrons contract with Cleveland? a) The present value at t=0 is $80 million and the future value at t=4 is $80 million (approximately). b) The present value at t=0 is $72.6 million and the future value at t=4 is $80 million (approximately). c) The present value at t=0 is $80 million and the future value at t=4 is $84.9 million (approximately). d) The present value at t=0 is $72.6 million and the future value at t=4 is $84.9 million (approximately). e) None of the above.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!