Question: Light oil with 2 0 C inlet temperature flows at a rate of 5 0 0 k g m i n through 5 c m

Light oil with 20C inlet temperature flows at a rate of 500kgmin through 5cm inside diameter pipe which is enclosed by a jacket containing condensing steam at 150C. if the pipe is 10cm long, find the outlet temperature of the oil. Take the following properties of oil at mean film temperature: v=3.610-6m2sec;k=0.12WmK;=880kgm3;cp=2100JkgK
 Light oil with 20C inlet temperature flows at a rate of

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!