Question: Lopez Company reported the following current-year data for its only product. The company uses a periodic inventory system, and its ending inventory consists of 360

Lopez Company reported the following current-year data for its only product. The company uses a periodic inventory system, and its ending inventory consists of 360 units120 from each of the last three purchases.

Jan. 1 Beginning inventory 220 units @ $2.80 = $ 616
Mar. 7 Purchase 480 units @ $3.25 = 1,560
July 28 Purchase 1,120 units @ $3.30 = 3,696
Oct. 3 Purchase 1,000 units @ $3.60 = 3,600
Dec. 19 Purchase 400 units @ $4.10 = 1,640
Totals 3,220 units $ 11,112

Required: Determine the cost assigned to ending inventory and to cost of goods sold for the following. (Round average cost per unit and final answers to 2 decimal places.)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Accounting Questions!