Question: m 12. A bicycle slows down uniformly from lol = 8.40 to rest over a distance of 115 m. S v=8.40 m/s 115 m

m 12. A bicycle slows down uniformly from lol = 8.40 torest over a distance of 115 m. S v=8.40 m/s 115 m

m 12. A bicycle slows down uniformly from lol = 8.40 to rest over a distance of 115 m. S v=8.40 m/s 115 m Each wheel and tire has an overall diameter of 68.0 cm. Assume the bicycle wheels roll clockwise without slipping and the tire is in firm contact with the ground. The linear speed of the bike and the angular speed of the wheels are related by: = Vlinear,bike wheel Wwheel Also assume that the bike slows down uniformly, so the angular acceleration is constant. 12a. What is the angular velocity (vector!) at the initial instant to = 0.0s? 12b. What is the total number of revolutions each wheel rotates before coming to rest?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!