Question: M 3 . 1 1 . PWM power One cycle of the power dissipated by a resistor ( R = 5 0 0 ) is

M3.11. PWM power
One cycle of the power dissipated by a resistor (R=500) is given by
P(t)=0.288W,0t<21s
P(t)=0W,21t<30s
This periodic signal repeats in both directions of time.
What is the amplitude of the PWM voltage signal applied across the 500- resistor?
A= V .

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!