Question: m1 m2 Two masses m1 and m2 are on a horizontal frictionless surface. The masses are held at rest with a compressed ideal (massless) spring

m1 m2 Two masses m1 and m2 are on a horizontal frictionless surface. The masses are held at rest with a compressed ideal (massless) spring between them. The masses are released from rest, the spring drops to the ground, with m1 recoiling to the left with speed v1f, and m2 recoiling to the right with speed v2f. m1 = 2.00 kg m2 = 4.00 kg v2f = 0.75 m/s What is the speed of m1 after the release, i.e. what is the value of | v1f |? answer with a positive value in m/s with 3sf
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
