Question: Machine cost = $15,000; life = 8 years; salvage value = $3,000. What minimum cash return would an investor demand annually from the operation of
Machine cost = $15,000; life = 8 years; salvage value = $3,000. What minimum cash return would an investor demand annually from the operation of this machine if he desires interest annually at the rate of 8% on his investment and accumulates a capital replacement fund by investing annual deposits at 5%?
Answer : $ 2456.66
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
To determine the minimum annual cash return an investor would demand from the operation of a machine we need to consider two main factors Annual return required on the investment interest Annual depos... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
