Question: Mars has the following properties: Radius, R = 3 3 9 0 km Mass, M = 6 . 3 9 x 1 0 ^ 2

Mars has the following properties:
Radius, R =3390km
Mass, M =6.39x10^23 kg
Angular velocity, omega =1.06 x 10^-7 rad/s
Calculate the angular momentum of mars.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!