Question: How many grams of solid calcium hydroxide (molar mass= 74.1 g/mol) are needed to react with 17.9 mL of a 0.989 M hydrochloric acid

How many grams of solid calcium hydroxide (molar mass= 74.1 g/mol) are needed to react with 17.9 mL of a  

How many grams of solid calcium hydroxide (molar mass= 74.1 g/mol) are needed to react with 17.9 mL of a 0.989 M hydrochloric acid solution? Give your answer to three significant figures. Ca (OH)2 + 2HCI CaCl + 2 H0

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

Vol Mass of change The balonced reaction is CaCOH 2 HC104 2 molar Conc water ... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Programming Questions!