Question: not sure how to do A sample of size n = 81 is drawn from a population whose standard deviation is o = 5. Part
not sure how to do

A sample of size n = 81 is drawn from a population whose standard deviation is o = 5. Part 1 of 2 (a) Find the margin of error for a 90% confidence interval for u. Round the answer to at least three decimal places. The margin of error for a 90% confidence interval for u is Part 2 of 2 (b) If the sample size were n = 44, would the margin of error be larger or smaller? ( Choose one) v, because the sample size is (Choose one) V
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
