Question: Oil ( cv = 1 . 8 kJ / ( kg K ) , rho = 9 1 0 kg / m 3 )

Oil (cv=1.8kJ/(kgK)
,\rho =910kg/m3
) flows steadily through a long insulated constant-diameter pipe at a volume flow rate of 10 m3/min
. The conditions at the inlet are p=3000kPa
, T=15C
, V=10m/s
, and z=100m
. The conditions at the exit are p=2000kPa
and z=0m
. Part A Evaluate the velocity (V) at the exit. Part B Determine the exit temperature (T2).

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!