Question: Order quantity 0-9.909 tons price per ton =$4500 10-17-99 = $3,000 18 tons or more = $1250 a pharmacy needs 15 tons a month. regardless

Order quantity 0-9.909 tons price per ton =$4500 10-17-99 = $3,000 18 tons or more = $1250 a pharmacy needs 15 tons a month. regardless of amount ordered each time fixed cost is $300. Holding cost is 25% Calculate lot size (q) given C= $500 a ton c = $3,000 a ton qiven $1250 a ton what is the optimal lot size given this pricing strategy.

plz solve it!!!!!!!

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Economics Questions!