Question: Peterson Enterprises uses a continuous review inventory control system. The firm operates 50 weeks per year and has the following characteristics for an item: Demand

Peterson Enterprises uses a continuous review

Peterson Enterprises uses a continuous review inventory control system. The firm operates 50 weeks per year and has the following characteristics for an item: Demand = 50,000 units/year Ordering cost = $35/order Holding cost = $2/unit/year Lead-time = 3 weeks Standard deviation in weekly demand = 125 units If Peterson wishes to provide a 90% cycle-service level, what is the reorder point

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!