Question: Physical Problem: A thin machine part (of thickness t=1 cm) has its left end fixed to a stationary frame. Its right end is connected

Physical Problem: A thin machine part (of thickness t=1 cm) has its

Physical Problem: A thin machine part (of thickness t=1 cm) has its left end fixed to a stationary frame. Its right end is connected to other parts of the machine. A total of 100 N of tensile force is applied to this thin part through its right end. The 100 N force is not applied at one point but is distributed on the cross-sectional area of (100 cm x 1 cm). 10 cm A 10 cm t = 1 cm 100 cm The height h(x) of the part varies with x, h(x) = 0.8x+20 50 cm h(x) 100 N B 4 50 cm The cross-sectional area A(x) is A(x) = h(x).t cm = h(x). 1 cm = (0.8x +20) cm The material has Young's modulus E = 106 N/cm and Poisson ratio v = 0.3 Tasks: Determine the analytical solution for the stress and displacement, (x) and u(x). This free body diagram may help: 10 cm 10 cm a(x). A(x) 100cm 50 cm 50 cm 100 N Calculate the magnitude of the end displacement (i.e., the displacement of B)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!