Question: physics problem In an RC series circuit, the EMF is E = 12.0 V, the resistance = 3.4 MQ and the capacitance = 9.1 F.
physics problem

In an RC series circuit, the EMF is E = 12.0 V, the resistance = 3.4 MQ and the capacitance = 9.1 F. Calculate the time constant of the circuit. Report the answer in seconds to 1 decimal place
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
