Question: please answer this question sir /mam thank you = 6. An aluminum fin of length 8 cm and thickness 0.25 cm (kfin = 210 W/mC)

 please answer this question sir /mam thank you = 6. An

please answer this question sir /mam thank you

= 6. An aluminum fin of length 8 cm and thickness 0.25 cm (kfin = 210 W/mC) protrudes from a wall maintained at 350C. The ambient temperature is 30C and local coeffient of heat transfer from the air to fin is 15 W/m2C. Calculate the heat loss from the fin per unit depth of the material. (hint: assume width of fin to be Z)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!