Question: Please describe step by step for each part An air puck of mass m1 = 0.25 kg is tied to a string and allowed to
Please describe step by step for each part

An air puck of mass m1 = 0.25 kg is tied to a string and allowed to revolve in a circle of radius R = 1.0 m on a frictionless horizontal table. The other end of the string passes through a hole in the center of the table, and a mass of my = 1.0 kg is tied to it. The suspended mass remains in equilibrium while the puck on the tabletop revolves. (a) What is the tension in the string? (6 points) (b) What is the horizontal force acting on the puck? (6 points) (c) What is the speed of the puck? (7 points) (d) Describe qualitatively what would happen to the motion of if the mass my was increased to 2 kg. (6 points) R
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
