Question: Please describe step by step for the each part A fisher is pulling their catch on their sled. The mass of the sled and the
Please describe step by step for the each part

A fisher is pulling their catch on their sled. The mass of the sled and the fish is m = 51 kg and the fisher pulls on the rope with a force of F = 118 N at an angle 0= 320. The coefficient of friction between the slide and snow is HK= 0.100. The fisher pulls on the sled for s = 4.89 m. a) Draw a free body diagram on the sled, labeling all of the forces on the sled. (6 points) b) Find magnitudes of the force of gravity, normal force, the kinetic friction force. (5 points) c) What is the work done by the fisher on the sled? (2 points) d) What is the work done by the friction force? (2 points) e) What is the work done by the gravitational force? (2 points) f) What is the work done by the normal force? (2 points) g) What is the final velocity of the sled if the sled started from rest? (3 points) h) What is the instantaneous power delivered to the sled at 4.89 meters? (3 points) (The "answer" below is 1, but your grade will be changed with your work.)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
