Question: please explain step by step 1.cal culate expected rate of return, risk, and cv of stock A. (20%)+0.510%+0.230%=0.09% Risk of A=5qrt=(0.3(20%0.09%)2+0.5(10%0 2+0.2(30%0.096)2)=3.49q CV of A=
please explain step by step
1.cal culate expected rate of return, risk, and cv of stock A. (20%)+0.510%+0.230%=0.09% Risk of A=5qrt=(0.3(20%0.09%)2+0.5(10%0 2+0.2(30%0.096)2)=3.49q CV of A= 0.03491081 2. Calculate portfolio expected rate of return, portfolio risk, and portfolio CV. Note: Expected rate of return, risk, and CV of stock B are 16,7 , and 0.44, respectively
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
