Question: Please help! The quickest! nswer correctly! You have an enhydrous salt MxSO4 vH2O that reacts with BaCl2 and produces BaSO4. M and number of water
Please help! The quickest! nswer correctly!
You have an enhydrous salt MxSO4 vH2O that reacts with BaCl2 and produces BaSO4. M and number of water molecules are unknown. The data are:
sample 1) mass of unknown enhydrous salt m= 1.5812gr and mBaSO4 produced = 1,1458gr
sample 2) mass of unknown enhydrous salt m= 2,7379gr and after heating the mass of water is = 1,5301gr
The samples are the same enhydrous salt!
Find the unknown M and the number of water molecules in the enhydrous salt.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
