Question: please help with c Suppose 207 subjects are treated with a drug that is used to treat pain and 40 of them developed nausea. Can
please help with c

Suppose 207 subjects are treated with a drug that is used to treat pain and 40 of them developed nausea. Can you conclude that less than 25% of users develop nausea? Use the a = 0.04 level. a. State the null and alternative hypotheses. Ho: Pvv = 0.25 H 1 : p vv vv 0.25 b. Find the critical value and sketch the rejection region. Sketch of Rejection Region: -2 -1 0 - 3 -2 2 3 - 3 -2 -1 0 2 w - Q Q Q O O Critical value(s): -1.750; (If there are two critical values, list both values separated by a comma) c. Find the test statistic. -1.886 d. Find the p-value 0.0296 e. Decide: Reject V Ho f. Conclusion: At a = 0.04 significance level, there is V enough evidence to conclude that less than 25% of users develop nausea
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
