Question: please help! Your firm uses a continuous reviow system and operates 52 weeks per year. One of the SkUs has the following characteristics. Refer to
please help!
Your firm uses a continuous reviow system and operates 52 weeks per year. One of the SkUs has the following characteristics. Refer to the standard nermaltatie for Z-yalues. - Demand (D)=18,600 unitsyear - Ordering cost(5)=$50.00 /order * Holding cost (H)=$4 00/unitypar > Lead time (L) a 3 week(s) - Cycle-service leved = 5855 - Demand is nomally distributed, whth a standard deviation of weekly demand of 93 units. - Current on-hand inventory is 1,040 units. with no scheduled recelpts and no backorders. The item's economic order quantity in units (Enter your responte rounded to the nearest whole number)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
