Question: please solve and explain part c (are parts a and b are correct?) CHCOONA [CH Cook] - 1. Consider a 0.2 M acetate buffer (0.1
CHCOONA [CH Cook] - 1. Consider a 0.2 M acetate buffer (0.1 M acetic acid and 0.1 M sodium acetate), CH3COOH a) Calculate the pH of a 0.2 M acetate buffer given that the pka of acetic acid is 4.7. Potapta + log (CC Hz Coona CH3COOH =O.IM Henderson Class-bar CH3 Coonn =0.1M pH = 4.7 + logo 4.7 =pH PKA = 4.7 b) What is the pH of this buffer solution after adding 0.005 mol of NaOH to 1 L of the buffer. y cond] mol = 0.1M (1) CHCOOH NOCH.CONA base so will meet / aciulie part 0.015 mol (CHCOOH) 0.IOS (0.105) 0.00 Houffer=4.74 =(4,7 = pH buffer c) Compare the latter pH value with that obtained by adding 0.005 mol of NaOH to 1 L of pure water. 4.74 -4.7 = 0.04 not much of a difference 0.1 0.005 pH = pka + logo (engcounty mol = 0. PH=4.74 log
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
