Question: Please solve As soon as In exam i have only 15min Solve quickly i get you thumbs up directly Thank's Abdul-Rahim Taysir A factory is

Please solve As soon as
In exam i have only 15min
Solve quickly i get you thumbs up directly
Thank's
Abdul-Rahim Taysir
Please solve As soon as In exam i have only 15min
A factory is working for one shift of 8 hours a day. One worker has a cycle time 1.75 min and a performance rate of 110%. Machine cycle time is 2.45 min. the allowed factor is 20%. Find: 1) the standard time when Am=0; b) the standard time when Am=20%; c) find the number of units produced by a normal worker in case (a) and compare it with the number of units produced by a normal worker in case (b), fully explain your answer; d) the worker efficiency under Am=0% when he produces 100 units a day; e) the worker efficiency under Am=20% when he produces 100 units a day; f) fully explain the difference between case (d) and (1) (9 Points) Enter your

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!