Question: please solve b, also if you could reverse engineer, how they got 326 I would appreciate it, I tried that problem four times and couldn't
Agolf specialty wholesaler operates 50 weeks per year. Management is trying to determine an inventory policy for its 1-irons, which have the following tharacteristics: Demand (D)=2,000 units/year > Demand is normally distributed > Standard deviation of weekly demand =2 units > Ordening cost=$30 /order > Arnual holding cost (H)=$500 runit > Desired cycle-service level =85% >ead time (L)=4 weeks Refer to the standard normal table for z-values: a. If the company uses a periodic review systom. P should be weeks. (Enter your response rounded to the nearest whole number) T should be 326 units (Entor your rosponse rounded to the nearest whole number) b. If the company uses a continuous toview system, R should be unts. (Enter your rosponse rounded to the nearest whole number)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
