Question: Plot the free vibration response x ( t ) of a single degree of freedom system m = 1 0 k g , c =

Plot the free vibration response x(t) of a single degree of freedom system m=10kg,c=20Nsm,k=4000Nm with the initial displacement of x0=0.01m and the initial velocity of v0=0.
Plot the amplitude as a function of time and determine when the free vibration will die down, i.e., the amplitude below 5% of the initial value.
Plot the free vibration response x ( t ) of a

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!