Question: Points SAVA Robinson Industries has a defined benefit pension plan that specifies annual retirement benefits equal to: 1.8% x Service years x Final Year's salary

 Points SAVA Robinson Industries has a defined benefit pension plan that
specifies annual retirement benefits equal to: 1.8% x Service years x Final

Points SAVA Robinson Industries has a defined benefit pension plan that specifies annual retirement benefits equal to: 1.8% x Service years x Final Year's salary Patty Mills was hired by Robinson at the beginning of 2002. Mills is expected to retire at the end of 2041 after 40 years of service. His retirement is expected to span 15 years. At the end of 2021, 20 years after being hired, his salary is $62,000. The company's actuary projects Mills' salary to be $84,000 at retirement. The actuary's discount rate is 8%. PVA Factors PVA, n=15, i=8% 8.55948 PVA n-20, i=8% 9.81815 PVA, n=25, 1-8% 10.67478 PV Factors INI PV Factors PV, n=15, i=8% .31524 PV, n=20, i=8% .21455 PV, n=25. 1 =8% .14602 What is the company's projected benefit obligation at the end of 2016 with respect to Patty Mills

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Accounting Questions!