Question: possible In a random sample of 400 items where 90 were found to be defective, the null hypothesis that 20% of the items in the

possible In a random sample of 400 items where 90 were found to be defective, the null hypothesis that 20% of the items in the population are defective produced ZSTAT = + 1.25. Suppose someone is testing the null hypothesis Ho:'n = 0.20 against the two-tail alternative hypothesis H,: It #0.20 and they choose the level of significance a = 0.01. What is their statistical decision? What is the statistical decision? Determine the p-value. The p-value for the given ZSTAT is p-value = (Type an integer or a decimal. Round to three decimal places as needed.) Since the p-value, is a = 0.01, Ho
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
