Question: Problem 3 (15 points): Water in perforated pipe Water (p = 995 kg/m3) enters one end of a perforated, round pipe of diameter 0.3 m

Problem 3 (15 points): Water in perforated pipe Water (p = 995 kg/m3) enters one end of a perforated, round pipe of diameter 0.3 m and length 2.0 m with an average velocity of 8 m/s. Water discharges from the pipe in two places: the opposite end from the inlet and from the perforations in the walls of the pipe. The discharge velocity can be approximated by a linear velocity profile, the equation for 1 of 3 Posted: 01/27/22 Due: 02/03/22 by 11:59pm CBE150 A Spring 22 Homework 2 which can be found from the following boundary conditions: Uz]==0 = Vi (1) Uzl=L = V2 VH]:=0 = 0 Vrlz=L= 0.412 Where V, is the velocity of the water exiting the pipe in the z-direction. (2) (3) (4) V V2 Simplified schematic Perforated pipe (a) Determine the velocity of V2 (b) Calculate the mass flow rate (mout in kg/s) of water exiting through the perforated wall
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
