Question: Problem 3 - Assume a company makes only three products, A, B, and C: Product A Product B Product C Selling price per unit $

Problem 3 - Assume a company makes only three products, A, B, and C:

Product A

Product B

Product C

Selling price per unit

$ 80

$ 65

$ 54

Variable cost per unit

$ 35

$ 26

$ 20

Machine-hours per unit

2.5

3.0

1.25

The company has only 3,400 machine-hours available and unlimited demand for each of its three products. What is the highest total contribution margin that the company can earn if it makes optimal use of its constrained resource?

For product A

= $80-$35

=$45

For Product B

= $65-$26

=$39

For Product C

=$54-$20

=$34

Problem 4 - Assume a company has two productsA and Bthat emerge from a joint process. Product A has been allocated $24,000 of the total joint costs of $48,000. A total of 2,000 units of Product A are produced from the joint process. Product A can be sold at the split-off point for $16 per unit, or it can be processed further for an additional total cost of $13,000 and then sold for $25 per unit. What is the financial advantage (disadvantage) of further processing Product A?

Problem 5 - Assume that a company manufactures and sells a variety of products, one of which it refers to as Product A. The company is considering dropping Product A because the income statement for this product is reporting a net operating loss as shown below:

Sales

$ 500,000

Variable expenses:

Variable manufacturing expenses

$ 240,000

Sales commissions

75,000

Shipping

25,000

Total variable expenses

340,000

Contribution margin

160,000

Fixed expenses:

Salary of product-line manager

$ 65,000

Advertising for this product

35,000

General factory overhead

25,000

Depreciation on equipment

20,000

Insurance on this products inventories

8,000

Purchasing department

15,000

Total fixed expenses

168,000

Net operating loss

$ (8,000)

The general factory overhead and purchasing department expenses are common costs that the company allocates to all of its products using total sales dollars as the allocation base. The equipment used to manufacture Product A does not wear out through use and it has no resale value. What is the financial advantage (disadvantage) of dropping Product A?

For Product A

=$45 / 2.5 hrs

=$18

For Product B

=$39 / 3 hours

=$13

For Product C

=34 / 1.25 hrs

=27.2

=3,400 hrs * $27.2

=$92,480

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Accounting Questions!