Question: Problem 4 : A chip that is of length L = 5 m m on a side and thickness t = 1 m m is

Problem 4: A chip that is of length L=5mm on a side and thickness t=1mm is encased in a ceramic substrate, and its exposed surface is convectively cooled by a dielectric liquid for which h=150Wm2-K and T=20C.
In the off-mode the chip is in thermal equilibrium with the coolant (Ti=T). When the chip is energized, however, its temperature increases until a new steady state is established. For purposes of analysis, the energized chip is characterized by uniform volumetric heating with q=9106Wm3. Assuming an infinite contact resistance between the chip and substrate and negligible conduction resistance within the chip, determine the steady-state chip temperature Tf. Following activation of the chip, how long does it take to come within 1C of this temperature? The chip density and specific heat are =2000kgm3 and c=700Jkg-K, respectivelv
Problem 4 : A chip that is of length L = 5 m m on

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!