Question: Problem 5 (25 pts) - Between two conducting plates of length L = 9.85 cm a uniform electric field of magnitude 1.95 x 103 NIC


Problem 5 (25 pts) - Between two conducting plates of length L = 9.85 cm a uniform electric field of magnitude 1.95 x 103 NIC has been setup. The lower plate has positive charge on it and the upper plate has negative charge on it. The two plates are separated by a distance d = 1.95 cm. An electron is shot between the plates from the lower right edge with an initial velocity v0 = 5.8 x 106 mls at an angle of 40 degrees with respect to the horizontal. - A) Will the electron strike one of the plates, and if so which one (top or bottom)? (5 points) - B) Calculate the horizontal position where the electron will cross the vertical plane y = 0 (10 points) - C) Calculate the velocity (magnitude and direction) the electron has when it crosses the vertical plane y = 0. (10 Points) I 9.85 cm I |------------| 1.95 cm
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
