Question: . Putting it all together: Jim has mean variance utility with A=2. He has paid $40 to play a coin toss game where, if heads
. Putting it all together: Jim has mean variance utility with A=2. He has paid $40 to play a coin toss game where, if heads is flipped, Jim receives $100, if tails Jim receives 0.
a. What is the expected return of Jim's gamble? (in percent, rounded to the nearest percent)
I wrote 50
IncorrectQuestion 11
0 / 1 pts
b. The standard deviation of the gamble is 125% (1.25). How happy is Jim in utiles taking this gamble?
I wrote 2.23
Use the mean-variance utility function. Are you squaring Stdev to get variance for the function?
I wrote 20
IncorrectQuestion 12
0 / 1 pts
c. Nathalie has A=0. What is the max she is willing to pay for the gamble?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
