Question: Q 2 . How much water must the pump supply when the 9 0 0 mm pipe is 1 . 3 1 m 3 s

Q2. How much water must the pump supply when the 900 mm pipe is 1.31m3s and what is the pressure head at A. Using the equstion :
D=1.626C-0.38Q0.38S-0.205,Dinm and Qinm3s
EL=24.6m
c=1830m-500mm
1220(m)-400(mm)c=130,tC,EL=12-2m
A
{:[2440m-600mm,B,2440m-900mm]Pump,C=130,C=120-A=6L=6.1m
Q 2 . How much water must the pump supply when

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!