Question: Q1. A random sample of n =25 from a normal population produced a sample variance equal to 21.4.Do these data provide sufficient evidence to indicate
Q1.A random sample of n =25 from a normal population produced a sample variance equal to 21.4.Do these data provide sufficient evidence to indicate thatTest using= 0.05. (Critical value ofX2.05= 36.4151)
Q2:If You're an analyst for the Light & Power Company and you want to compare the electricity consumption of single-family homes in two towns. You compute the following from a sample of homes:

Town 1 Town 2 Sample size 25 21 Sample mean 85 68 Standard Deviation 30 18
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
