Question: Q2. Answer the questions below regarding the heat transfer under steady state from a spherical particle of a diameter dp=1.0mm and temperature T0=1000K to air

 Q2. Answer the questions below regarding the heat transfer under steady

Q2. Answer the questions below regarding the heat transfer under steady state from a spherical particle of a diameter dp=1.0mm and temperature T0=1000K to air at T=300K. For simplification, use the following physical properties at 300K for the air; thermal conductivity =0.026Wm1K1, viscosity =1.9105Pas, mass density =1.2kgm 3, Prandtl number Pr=0.71. Stefan-Boltzmann constant is =5.67108Wm2K4, and the emissivity of both the particle and surrounding environment is =1.0. 2-1) Consider the thermal conduction in a static fluid from a spherical particle to the air. Describe a heat balance equation for an imaginary spherical shell shown in the figure on the right. 2-2) The boundary film thickness is known to be =dp/2. Derive this equation. 2-3) Calculate the heat flow Q1 by conduction from the particle to the air of the static fluid. 2-4) Calculate the heat flow Q2 by convection from the particle to the air of a relative velocity of 4.2ms1. For the convective heat transfer with Reynolds number Rep

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!