Question: q4 (a) In a flash distillation column the liquid mole fraction is 45mol% methanol. The flow rate of liquid phase is 150kmol/h, and the ratio

q4
(a) In a flash distillation column the liquid mole fraction is 45mol% methanol. The flow rate of liquid phase is 150kmol/h, and the ratio of Vapor to the feed is D/F= 0.2 . What must the flow rate and composition of the feed be? The relative volatility of methanol in the mixture can be taken as 2.32 [3+3=6] (b) (i) Calculate the relative volatility if in a mixture if A is considered to be more volatile than B and the saturated pressures are 90kPa and 80kPa respectively at 300K. (ii) In a mixture containing A and B has normal boiling and latent heat of vaporization at normal boiling point as 300K,37kJ/kg and 311K,39kJ/kg. Calculate the relative volatility. [1+3=4]
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
