Question: Question 1 A B A proton is at x = 1.15 cm and is moving to the left with speed 5.90 x 10 m/s, as

Question 1 A B A proton is at x = 1.15 cm and is moving to the left with speed 5.90 x 10 m/s, as shown above. Point A is located at y = 1.15 cm, point B is at the origin, and point C is at y= -1.15 cm. What is the magnitude of the magnetic field produced by the proton at point C? 0.00 T, no magnetic field produced. O 3.56x10 1 T, into the page. O 2.52x10-16 T, out of the page. 5.05x10-20 T, out of the page. Question 2 @ 13 The figure shows a closed surface that has a line integral of the magnetic field of 1.00x10" Tm. If /1 = 1.60 A and /2 = 6.90 A, what is the current flowing through /3? O 0.804 A 6.10 A 7.70 A 7.70 A
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
