Question: Question 1 of 4 Question 1 25 points Save Answer An operator was kept under observation for 15 days. He was found working on 400

Question 1 of 4 Question 1 25 points Save Answer An operator was kept under observation for 15 days. He was found working on 400 occasions and abstaining (including idle) 100 times. He produced 250 jobs during these days. The observation period was 5 hours per day and the total number of observations was 500. The performance rating for the operator is 110% and the allowance given for the process is 20%. Calculate the standard time in minutes. O 1. Total working time = 4500 min. = (5) % working = 80% = (5) Standard time =19.00 min. = (15) O 2. Total working time = 3500 min. = (5) % working = 70% = (5) Standard time =19.00 min. = (15) O 3. Total working time = 4000 min. = (5) % working = 80% = (5) Standard time =19.00 min = (15) O 4. Total working time = 4500 min. = (5) % working = 70% = (5) Standard time = 15 min = (15) US Question 1 of 4 Question 1 25 points Save Answer An operator was kept under observation for 15 days. He was found working on 400 occasions and abstaining (including idle) 100 times. He produced 250 jobs during these days. The observation period was 5 hours per day and the total number of observations was 500. The performance rating for the operator is 110% and the allowance given for the process is 20%. Calculate the standard time in minutes. O 1. Total working time = 4500 min. = (5) % working = 80% = (5) Standard time =19.00 min. = (15) O 2. Total working time = 3500 min. = (5) % working = 70% = (5) Standard time =19.00 min. = (15) O 3. Total working time = 4000 min. = (5) % working = 80% = (5) Standard time =19.00 min = (15) O 4. Total working time = 4500 min. = (5) % working = 70% = (5) Standard time = 15 min = (15) US
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
