Question: Question 1 of10 0.0 2.0 Points This question and the following three pertain to the situation described below. A simple pendulum hangs from the ceiling.


Question 1 of10 0.0 2.0 Points This question and the following three pertain to the situation described below. A simple pendulum hangs from the ceiling. The bob has mass mm, = 0.25 kg. The string has length L = 4 m. The pendulum is gently released from rest at an angle 6 = 8.10. Find the potential energy of the pendulum bob just before it is released? [use the equilibrium position of the mass as U = 0] A. 0.024 J O B. 0196] O c. 0.098 J O D. -9.7OJ
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
