Question: QUESTION 1 This question is about work and energy. The cylinder in Figure Q 1 has a mass of 1 8 k g and is

QUESTION 1
This question is about work and energy.
The cylinder in Figure Q1 has a mass of 18kg and is connected with two springs, each spring has a stiffness of k=42Nm. The springs each have an un-stretched length of 2m, when they are horizontally aligned at h=0(i.e. at rest). If the cylinder is released down from its initial place at h=0 to h=2.2m. Select the right value of the cylinder speed, when h=2.2m.
a)5.45ms
b)6.95ms
c)6.22ms
d)4.22ms
e) No answer
 QUESTION 1 This question is about work and energy. The cylinder

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!