Question: QUESTION 2 A system has the following information: -1 1 = 0.001 hr Mean maintenance downtime = 50hrs Total operational time = 100 000 hours

QUESTION 2 A system has the following information: -1 1 = 0.001 hr Mean maintenance downtime = 50hrs Total operational time = 100 000 hours Mean lead time for administration reasons = 80 hours Mean preventative maintenance time = 6 hours Calculate the 2.1 MTBF 2.2 MTTR 2.3 Inherent availability 2.4 Achievable availability 2.5 Operational availability (3) (3) (3) (3) (3) [15]
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
