Question: Question 25 A 4.9 kg block is attached to a weight; both are originally at rest. The coefficient of static friction between the block






Question 25 A 4.9 kg block is attached to a weight; both are originally at rest. The coefficient of static friction between the block and the table is 0.68, and the coefficient of kinetic friction between the block and table is 0.62. The weight has the minimum required mass in order to set the block in motion from rest. Once moving, what is the acceleration of the block? 4.9 kg a) 0.32 m/s b) 0.26 m/s c) 0.29 m/s d) 0.35 m/s pulley Question 17 A mom is pulling her son and daughter who are sitting in two sleds that are connected by a rope. The mass of the girl and sled 1 is 61 kg, the mass of the boy and sled 2 is 65 kg. The mom is pulling so that the sleds accelerate at a rate of 0.42 m/s. If the coefficient of kinetic friction between the sleds and the ice is 0.22, what is the force with which the mom is pulling? sled 2 a) 320 N b) 300 N c) 330 N d) 310 N sled 1 Fa=? Question 28 What type of energy is possessed by objects that are primarily affected by the force of gravity and frictional forces? a) electrical energy b) mechanical energy c) thermal energy d) radiant energy Question 29 For the following circuit R = R2 = 60.02, R3 = 250.02, R4 = 325.00, R5 = 260.00, and source 35 V. What is 14? R R R3 a) 37 mA b) 48 mA c) 65 mA Rs Question 9 Four resistors are placed in series in a circuit. Their resistances are R = 10.1Q, R2 19.8, R3 = 50.32, R4 = 25.4 Q. What is the total resistance of the circuit? = a) 108 b) 80.2 c) 95.50 d) 106Q Question 26 Canada produces almost 60.0 % of its energy from hydroelectric dams. The network of dams have a capacity of 3.4 1010 W. How much energy does Canada produce in 1.0 h from these dams? a) 1.4 1014 J b) 1.6 x 1014 J c) 1.2 1014 J d) 1.8 10 14 J Question 27 For the following circuit vs rce 22 V, R = 6.00, R2 = 32, and R3 = 45Q. How many = source coulombs of charge pass through R3 in 15 s? R R R a) 5.6 C b) 11 C c) 7.9 C Question 23 A diagram has a scale of 1 cm : 250 m. How long would a distance of 4.0 102 m be as represented on the diagram? a) 1.6 cm b) 1.5 cm c) 1.7 cm d) 1.8 cm Question 20 A dad is pulling his son and a load of groceries on two sleds that are connected by a rope. The mass of the boy and sled 1 is 46 kg, and the mass of the groceries and sled 2 is 51 kg. The dad is pulling so that the sleds accelerate at a rate of 0.56 m/s. If the coefficient of kinetic friction between the sleds and the ice is 0.18, what is the tension in the string between them? a) 1.2 102 N b) 9.0 10 N c) 1.1 102 N d) 1.0 102 N
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
