Question: Question 36 PROBLEM F: Use the following to answer questions 36 - 38: The specifications for a gasket calls for a thickness of 2.500 mm

Question 36 PROBLEM F: Use the following to answer questions 36 - 38:

The specifications for a gasket calls for a thickness of 2.500 mm .025 mm. The standard deviation of the process is estimated to be 0.003 mm.

What are the upper and lower specification limits for this product?

A) LSL = 2.492 mm, USL = 2.508 mm

B) LSL = 2.480 mm, USL = 2.520 mm

C) LSL = 2.475 mm, USL = 2.525 mm

D LSL = 2.408 mm, USL = 2.502 mm

E) LSL = 2.470 mm, USL = 2.530 mm

QUESTION 37

The process is currently operating at a mean thickness of 2.50 mm. What is the Cp for this process?

A) 2.5

B) 2.778

C) 2.083

D) 0.667

E) 3.333

QUESTION 38

If the process mean were to drift from its setting of 2.500 mm to a new mean of 2.497. What is the Cpk for this process?

A) 2.444

B) 1.833

C) 0.417

D) 2.25

E) 3.0

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

Question 36 Upper and Lower Specification Limits The thickness specification for the gasket is given ... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!