Question: Question 5 : Pipe with a contraction, find velocity Water flows at steady state through a horizontal pipe with a contraction. The water has constant

Question 5: Pipe with a contraction, find velocity
Water flows at steady state through a horizontal pipe with a contraction. The water has constant-density =1000kgm3. The pipe
has a circular cross section which changes from radius R1=0.2m to radius R2=0.1m. Along the streamline from 1 to 2, the
pressure decreases from P1=201Pa to P2=86Pa. Velocity is approximately uniform across the wide cross-section. Velocity is
approximately uniform across the narrow cross-section, with a value of U2=0.4ms. The flow of air outside of the pipe is weak,
such that wind shear on the sides of the control volume can be neglected. The loss coefficient in the contraction is not known.
Calculate U1, the average velocity in the wide cross-section.
U1
Question 5 : Pipe with a contraction, find

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!