Question: Question 7 20 pts 3a. A local store replenishes espresso makers using a (Q, R) policy with Q = 300 and R = 116.
Question 7 20 pts 3a. A local store replenishes espresso makers using a (Q, R) policy with Q = 300 and R = 116. The average annual demand for the machine equals 1,600 units, and its lead time demand has expected value 80 and standard deviation 20. Demands that occur when the machine is out of stock are backordered, and it costs $50 per unit per year to hold in inventory. What is the imputed value of the shortage cost p? (You can enter a number rounded to one decimal place.) Question 8 20 pts 4c. Consider an item with a single period of random demand. Your colleague has placed an order for 480 units and claimed to have used the optimal newsvendor solution. You know that demand is normally distributed with mean 500 and standard deviation 100, and that the overstock cost equals $30 per unit. What (approximate) value of understock cost did your colleague use in arriving at their order quantity? (You can enter a number rounded to one decimal place.)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
