Question: QUESTION 9 A company's inventory records indicate the following data for the month of January: Date Activities Units Acquired at Cost January 1 Beginning
QUESTION 9 A company's inventory records indicate the following data for the month of January: Date Activities Units Acquired at Cost January 1 Beginning inventory 360 units @ $18 = $6,480 Units Sold at Retail January 8 Purchase 340 units @ $20 = $6,800 January 12 Sale 600 units @ $70 January 17 Purchase 400 units @ $22 = $8,800 January 23 Sale 300 units @$70 460 units @ $24 = $11,040 January 28 Purchase If the company uses the LIFO perpetual inventory system, what is the value of cost of goods sold? $18,080. $20,640. $17,680. $15,040. $12,480.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
