Question: Question: A simple beam of length _ = 5 m carries a uniform load of intensity q =5.8 kN/m and a concentrated load 22.5 kN

Question: A simple beam of length _ = 5 m carries
Question: A simple beam of length _ = 5 m carries a uniform load of intensity q =5.8 kN/m and a concentrated load 22.5 kN (see figure). (a) Assuming allow = 110 MPa, calculate the required section modulus S. Then select the most economical wide-flange beam (W shape) from Table F-1(b) in Appendix F, and recalculate S, taking into account the weight of the beam. Select a new beam if necessary. (b) Repeat part (a), but now assume that the design requires that the Wshape must be used in weak axis bending (i.e., it must bend about the 2at"2 (or y) axis of the cross section)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!