Question: Quick Computing Co. is going to invest in a new production line. The project will generate revenues of $20m per year for the next 4
Quick Computing Co. is going to invest in a new production line. The project will generate revenues of $20m per year for the next 4 years (year 1-4). They spent $0.2m to do a feasibility study to assess its potential.
Cost:
Upfront operating expense (year 0) = $8m;
Cost of new equipment = $10 (lasts for 5 year life);
Depreciation (year 1-5) = $2m per year;
Cost of Goods Sold (year 1-4) = $11m per year;
SG&A (year 1-4) = $1.5m; Tax rate = 30%
Additional info:
- The new production line will be placed in a warehouse space that the company would have otherwise rented for $0.3m per year during the four years.
- The new production line will reduce the operating of another existing production line (OLD model) for the five years. COGS of OLD model will be reduced by $1m per year. Revenue of OLD model will be reduced by $1.5 per year.
What is the incremental net operating profit after tax (NOPAT) for year zero from this new production line?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
